nephew2007.jpg

2000-2009

2000

Kunstnere: A*Teens, Det Brune Punktum, Sanne Salomonsen og D:A:D
Special Guests: Creamy og Funkstar De Luxe // Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 600
Spilledage og -steder: 7.7. Esbjerg (Skibhøj), 8.7. Odense (Dyrskuepladsen), 9.7. Aarhus (Vestereng), 13.7. Blokhus (Markedspladsen), 14.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 15.7. Næstved (Holsted Nord), 16.7. København (Valbyparken)

2001

Kunstnere: Aqua, Den Gale Pose, Outlandish, Karen, TV-2 og Poul Krebs // Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 600
Spilledage og -steder: 13.7. Esbjerg (Skibhøj), 14.7. Odense (Dyrskuepladsen), 15.7. Aarhus (Vestereng), 19.7. Blokhus (Markedspladsen), 20.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 21.7. Næstved (Holsted Nord), 22.7. København (Valbyparken)

2002

Grøn Scene: DJ Encore, Safri Duo, Tim Christensen, Big Fat Snake og Simple Minds // Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Junior Senior, Swan Lee og Super Heroes / Konferencier: Banjos Likørstue
Antal frivillige: 700
Spilledage og -steder: 12.7. Esbjerg (Skibhøj), 13.7. Odense (Dyrskuepladsen), 14.7. Aarhus (Vestereng), 18.7. Blokhus (Markedspladsen), 19.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 20.7. Næstved (Holsted Nord), 21.7. København (Valbyparken)
Grøn Koncert i Vejle blev aflyst på grund af regn.

2003

Grøn Scene: Junior Senior, Lars HUG, Suede og TV-2 // Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Malk de Koijn, Mew og Carpark North // Konferencier: Banjos Likørstue
Antal frivillige: 700
Spilledage og -steder: 11.7. Esbjerg (Skibhøj), 12.7. Odense (Dyrskuepladsen), 13.7. Aarhus (Vestereng), 17.7. Blokhus (Markedspladsen), 18.7. Børkop (Trekanten), 19.7. Næstved (Holsted Nord), 20.7. København (Valbyparken)

2004

Grøn Scene: Nik & Jay, Big Fat Snake, Thomas Helmig og D-A-D // Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Tina Dickow, Tue West og Jokeren // Konferencier: Banjos Likørstue
Antal frivillige: 680
Spilledage og -steder: 9.7. Esbjerg (Skibhøj), 10.7. Odense (Dyrskuepladsen), 11.7. Aarhus (Vestereng), 15.7. Aalborg (Hvorup Kirkevej), 16.7. Børkop (Trekanten), 17.7. Næstved (Holsted Nord), 18.7. København (Valbyparken)

2005

Grøn Scene: Safri Duo, Tim Christensen, Sanne og TV-2 // Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Peter Sommer, Kira & the kindred spirits, Johnny Deluxe og Niarn // Konferencier: Banjos Likørstue
Antal frivillige: 650
Spilledage og -steder: 15.7. Esbjerg (Skibhøj), 16.7. Odense (Dyrskuepladsen), 17.7. Aarhus (Vestereng), 21.7. Aalborg (Hvorup Kirkevej), 22.7. Børkop (Trekanten), 23.7. Næstved (Holsted Nord), 24.7. København (Valbyparken)

2006

Grøn Scene: Poul Krebs, Nik & Jay, Nephew og Thomas Helmig // Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Magtens Korridorer, Tina Dickow, Anden m. Band og L.O.C. // Konferencier: Simon Juul
Antal frivillige: 630
Spilledage og -steder: 14.7. Kolding (Mosevej), 15.7. Aarhus (Vestereng), 16.7 Esbjerg (Skibhøj), 20.7 Aalborg (Hvorup Kirkevej), 21.7. Odense (Dyrskuepladsen), 22.7. Næstved (Holsted Nord), 23.7. København (Valbyparken)

2007

Grøn Scene: L.O.C., Beth Hart, Nephew og TV-2 // Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Alphabeat, Ufo Yepha og Veto // Konferencier: Simon Juul
MC`s Fight Night Tag Team Battle
Antal frivillige: 650
Spilledage og -steder: 19.7. Esbjerg (Skibhøj), 20.7. Herning (Messecenter Herning), 21.7. Aarhus (Vestereng), 22.7. Aalborg (Hvorup Kirkevej), 26.7. Kolding (Mosevej), 27.7. Odense (Dyrskuepladsen), 28.7. Næstved (Holsted Nord), 29.7. København (Valbyparken)

2008

Grøn Scene: Magtens Korridorer, Nik & Jay, Aqua, D-A-D // Konferencier: Jacob Haugaard
P3 Spot Scenen: Suspekt , Burhan G, Spleen United (The Floor Is Made of Lava spillede ekstraordinært i Valby i stedet for Spleen United, da forsangeren blev far den dag) // Konferencier: Kanonkongen og Henrik Povlsen
MC`s Fight Night Tag Team Battle
Antal frivillige: 650
Spilledage og -steder: 17.7. Esbjerg (Skibhøj), 18.7. Herning (Messecenter Herning), 19.7. Aarhus (Vestereng), 20.7. Aalborg (Hvorup Kirkevej), 24.7. Kolding (Mosevej), 25.7. Odense (Dyrskuepladsen), 26.7. Næstved (Holsted Nord), 27.7. København (Valbyparken)

2009

Grøn Scene: Tim Christensen, Kashmir, Infernal, TV-2 // Konferencier: Jacob Haugaard
P3 Scenen: Sys Bjerre, L.O.C., Volbeat // Konferencier: Kanonkongen og Henrik Povlsen
MC`s Fight Night Tag Team Battle
Antal frivillige: 650
Spilledage og -steder: 16.7. Esbjerg (Skibhøj), 17.7. Herning (Messecenter Herning), 18.7. Aarhus (Vestereng), 19.7. Aalborg (Hvorup Kirkevej), 23.7. Kolding (Holsted), 24.7. Odense (Dyrskuepladsen), 25.7. Næstved (Holsted Nord), 26.7. København (Valbyparken)