Evald-og-holdet.jpg

1990-1999

1990

Kunstnere: Gnags, Thomas Helmig og One Two // Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 320
Spilledage og -steder: 13.7. Blokhus (Fårup Sommerland), 14.7. Odense (Højstrup Øvelsesterræn), 15.7. Aarhus (Vestereng ), 19. 7. Herning (Herning Hallerne), 20.7. Vejle (Vinding), 21.7. Næstved (Ydernæs), 22.7. København (Valbyparken)

1991

Kunstnere: Anne Linnet, Ray Dee Ohh, Mats Ronander og Sko/Torp // Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 325
Spilledage og –steder: 12.7. Herning (Ungskuepladsen), 13.7. Odense (Dyrskuepladsen), 14.7. Aarhus (Vestereng), 18.7. Blokhus (Hune), 19.7. Vejle (Vinding), 20.7. Næstved (Ydernæs), 21.7. København (Valbyparken)

1992

Kunstnere: Gnags, Sanne Salomonsen, Lars H.U.G. og Michael Learns To Rock // Konferencier: Hans Otto Bisgaard
Antal frivillig: 400
Spilledage og -steder: 10.7. Herning (Ungskuepladsen), 11.7. Odense (Dyrskuepladsen),12.7. Aarhus (Vestereng), 16.7. Blokhus (Hune), 17.7. Vejle (DTC), 18.7. Næstved (Ydernæs), 19.7. København (KB’s boldbaner – da man ikke kunne være i Valbyparken det år)

1993

Kunstnere: Henning Stærk, Lisa Nilsson, Hanne Boel og The Sandmen // Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 450
Spilledage og -steder: 9.7. Herning, 10.7. Odense (Dyrskuepladsen), 11.7. Aarhus (Vestereng), 15.7. Blokhus (Hune), 16.7. Vejle (DTC), 17.7. Næstved (Ydernæs), 18.7. København (KB’s boldbaner)

1994

Kunstnere: Sanne Salomonsen, Sort Sol, Gnags og Zapp Zapp // Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 450
Spilledage og -steder: 15.7. Herning (Ungskuepladsen), 16.7. Odense (Dyrskuepladsen), 17.7. Aarhus (Vestereng), 21.7. Blokhus (Hune), 22.7. Vejle (DTC), 23.7. Næstved (Ydernæs), 24.7. København (Valbyparken)

1995

Kunstnere: Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lenningrad Cowboys og D-A-D // Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 458
Spilledage og -steder: 7.7. Herning (P-pladsen v/Messecenter), 8.7. Odense (Dyrskuepladsen), 9.7. Aarhus (Vestereng), 13.7. Blokhus (Hune), 14.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 15.7. Næstved (Ydernæs), 16.7. København (Valbyparken)
Slappendales stripper på muskelsvindsmanér.

1996

Kunstnere: Savage Rose, Angelique Kidjo, Gnags og Sort Sol // Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 500
Spilledage og -steder: 5.7. Herning (Messecenter), 6.7. Odense (Dyrskuepladsen), 7.7. Aarhus (Vestereng), 11.7. Blokhus (Hune), 12.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 13.7. Næstved (Ydernæs), 14.7. København (Valbyparken)

1997

Kunstnere: Østkyst Hustlers, Poul Krebs, Thomas Helmig og TV-2 // Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 550
Spilledage og -steder: 11.7. Esbjerg (Areal v/Storebæltsvej), 12.7. Odense (Dyrskuepladsen), 13.7. Aarhus (Vestereng), 17.7. Blokhus (Hune), 18.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 19.7. Næstved (Ydernæs), 20.7. København (Valbyparken)

1998

Kunstnere: Eric Gadd, Aqua, Sneakers og D-A-D // Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 600
Spilledage og -steder: 10.7. Esbjerg (Areal v/Storebæltsvej), 11.7. Odense (Dyrskuepladsen), 12.7. Aarhus (Vestereng), 16.7. Hjallerup (Markedspladsen), 17.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 18.7. Næstved (Ydernæs), 19.7. København (Valbyparken)

1999

Kunstnere: Cartoons, All Saints, Thomas Helmig og TV-2Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 540
Spilledage og -steder: 9. 7. Esbjerg (Storebæltsvej), 10.7. Odense (Dyrskuepladsen), 11.7. Aarhus (Vestereng), 15.7. Blokhus (Hune), 16.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 17.7. Næstved (Holsted Nord), 18.7. København (Valbyparken)